oglądalność spiraconych seriali

Oto mamy ciekawy przypadek. Stacja HBO wyświetla właśnie 5 sezon „Gry o tron” – jeden odcinek na tydzień. Pech chciał, że tuż po premierze pierwszego odcinka, do sieci wyciekły kolejne epizody. Stało się to przy pomocy krytyków, którym stacja z reguły udostępnia swoje materiały przedpremierowo, zwykle na fizycznych nośnikach.

Zwykle spotyka się obiegowy argument, że udostępnianie w internecie filmów obniża przychody wytwórni filmowych. A tutaj mamy – nie pierwszy zresztą raz – kontrprzykład:

Mimo wszystko, trzeba przypomnieć, że choć przed premierą 5. serii pierwsze 4 odsłony zostały nielegalnie pobrane ponad milion razy, nie przełożyło się to na spadek oglądalności podczas oryginalnych emisji. Ta w dodatku wzrosła w porównaniu z poprzednim sezonem.

Za: naekranie.pl

2 replys to oglądalność spiraconych seriali

 1. Przecież to nie jest żaden argument tylko to jest mocno zakłamana interpretacja liczb. Primo, żeby wydać osąd powinniśmy poczekać na emisję piątego odcinka tego sezonu, który nie wyciekł i potem zacząć coś rozmyślać, ale już na tę chwilę widać, że piractwo mocno uderzyło w oglądalność telewziyjną „Gry o tron”- inna sprawa czy uderzyła w HBO, którego model biznesowy opiera się na subskrypcjach a nie na reklamach.

  Serial wyciekł w w okolicach dnia emisji pierwszego odcinka piątego sezonu, więc mu nie zaszkodził. Szkody powinniśmy wyszukiwać w kolejnych odcinkach. I tu widzimy spadek widowni był bezprecedensowy! HBO straciło z pierwszego na drugi odcinek 1 milion 190 tysięcy widzów, w poprzednim sezonie było to 330 tysięcy, wcześniej 100 tysięcy, jeszcze wcześniej 100 tysięcy a najwcześniej 20 tysięcy. Epizody 2, 3 i 4 były poniżej oglądalności połowy epizodów ubiegłego sezonu, wcześniej w historii serialu tak jeszcze nie było, zawsze nawet najsłabiej oglądany odcinek sezonu miał lepszy wynik niż każdy z odcinków poprzedniego sezonu z osobna. Odcinek 4. piątego sezonu to już w ogóle miał mniejszą oglądalność niż odcinek 4. sezonu czwartego, kolejna rzecz bezprecedensowa.

 2. trudno mi oceniać wiarygodność źródła z którego czerpie ‚naekranie.pl’ – być może jak ich zapytasz, to podzielą się szczegółami. Moją uwagę zwróciły dwa fakty: pierwszy, że wycieki pochodzą z środowiska krytyków/recenzentów; i drugi – że nie ma negatywnego wpływu na oglądaność. Obydwa mnie rozbawiły :) tym bardziej, że niemal zupełnie nie interesuję się box office’ami. news z ‚naekranie’ – jak sądzę – donosi się do rynku amerykańskiego.
  Ale zaintrygowałeś mnie. Na szybko sprawdziłem: ten serial HBO jest najbardziej piracony spośród całego repertuaru tej stacji. I co widać w liczbach – poniżej oglądalności poszczególnych sezonów (odcinki otwarcia i finały):
  1×01 – „Winter is Coming” – 2,22 mln
  1×10 – „Fire and Blood” – 3,04 mln
  2×01 – „The North Remembers” – 3,86 mln
  2×10 – „Valar Morghulis” – 4,2 mln
  3×01 – „Valar Dohaeris” – 4,37 mln
  3×10 – „Mhysa” – 5,39 mln
  4×01 – „Two Swords” – 6,64 mln
  4×10 – „The Children” – 7,09 mln
  Dotychczasowa oglądalność 5. sezonu:
  5×01 – „The Wars to Come” – 7,997 mln (rekord)
  5×02 – „The House of Black and White” – 6,81 mln
  5×03 – „High Sparrow” – 6,71 mln
  5×04 – „The Sons of the Harpy” – 6,82 mln

  źródła:
  http://westeros.pl/pierwszy-odcinek-5-sezonu-gry-o-tron-z-rekordowa-ogladalnoscia-wyniki-usa-uk/
  http://wyborcza.pl/1,75475,17757362,_Gra_o_tron___rekordowa_ogladalnosc_premierowego_odcinka.html
  http://westeros.pl/wyniki-ogladalnosci-czwartego-odcinka-5-sezonu-gry-o-tron/

  … zatem czytelnicy mogą sami ocenić, jak mocno i w jaki sposób ‚piracenie’ odbija się na serialu o którym mowa. I bez znaczenia jest tutaj model biznesowy HBO.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *