head.log

dla wszystkich, lecz nie dla każdego | Krzysztof Kudłacik

Posts in the bitrate category

Miles Davies, zdjęcie Louis D.Harpera

Miles w ciągu swojej długie i bogatej kariery muzycznej doczekał się wielu doskonałych fotografii. Ale tej nie znałem. Cudowna. Ekspresja, napięcie, noir, jazz – wszystko w jednym. Fotograf: Louis D.Harper.

miles-davies

zdjęcie na dziś: Bruce Davidson

To w zasadzie historia dwóch zdjęć autorstwa jednego z najbardziej wpływowych fotografów minionego stulecia – Bruce’a Davidsona http://photoslaves.com/bruce-davidson/

Zdjęcie pierwsze – całująca się para na tylnej kanapie samochodu:

brooklyn gang, fot.Bruce Davidson 1959

zdjęcie stało się ikoną popkulturową, trafiło na okładkę album Boba Dylana Together Through Life (2009). Fotografia  pochodzi z albumu Davidsona z 1959r. zatytułowanego Brooklyn gang. Album wydany został dwukrotnie i jest w zasadzie białym krukiem osiągając na rynku kolekcjonerskim zawrotne ceny. Część zdjęć z Brooklyn gang można obejrzeć w wideo promującym wspomniany longplay Boba Dylana:

(więcej…)

TVN kontra TVP, czyli nie ma talentu w Opolu

Telewizję oglądam sporadycznie, a jeśli już to jest to siatkówka w Polsacie Sport lub dokumenty w Planete lub innym National Geographic. Stąd przeoczyłem mój ulubiony format TVN, czyli Mam talent.

W minioną sobotę jednak już cała nasza rodzinka zasiadła przed szklanym ekranem, aby obejrzeć drugą część eliminacji do Mam talent. Zestaw kandydatów z wybrzeża wydał mi się w sumie dość marny. Paru pozerów, paru ludzi znikąd. Moja uwagę zwrócił Jędrek Indebski, mały hip-hopowiec. Chłopiec lubi to, co robi – czuć w tym jego zaangażowanie. A to sprawa kluczowa. Owszem, być może jego choreografia była dość prosta i czasami nie do końca synchronizowała się z muzyką – ale to tylko dzieciak!

Potem trochę się zdziwiłem występem performera Darka, który jako drag qeen naśladował Cher.

Darek jako Cher
screen: TVN

Rozbawiło mnie super zręczne ominięcie właśnie kwestii ewentualnego homoseksualizmu kandydata – nic na ten temat nie padło. Wystarczyła sama stylizacja i śpiew – faktycznie w wykonaniu Darka (!). Być może TVN postanowił owszem – dodać swoje 3 grosze dopuszczając queera, ale unikając ostentacyjnego pokazywania homoseksualizmu. Być może Darek wcale nie jest gejem. Ale najpewniej scenariusz formatu Mam talent wymaga, aby – o ile jest odpowiedni kandydat – pokazać jakąś mniejszość seksualną. Jak pamiętam, w poprzedniej edycji Mam talent też był jakiś drag queen.

(więcej…)

Tom Jones, stary, ale jakże jary!

Dziś miałem okazję odsłuchać najnowsze dzieło jednego z moich ulubionych artystów – Toma Jonesa, album Praise & Blame. Otwiera go ten utwór Boba Dylana:

Cudowny album! Wspaniałe, surowe brzmienie, a sam siedemdziesięcioletni Jones jest jak wino – im starszy, tym lepszy. Recenzja Praise & Blame z Allmusic zwraca uwagę na mocno religijne podłoże tego albumu.

(więcej…)

beats of freedom

Wreszcie obejrzałem film Gnoińskiego i Słoty Beats of Freedom (Zew wolności).

Obraz jest podróżą przez trzy dekady polskiej muzyki: od przełomowego dla wielu młodych ludzi koncertu The Rolling Stones w Warszawie w kwietniu 1967 r., poprzez przemiany w Polsce po strajkach sierpniowych 1980 r., boom polskiego rocka (Maanam, Perfect, Republika, TSA, Turbo), festiwal w Jarocinie i powstanie punk rocka (Kryzys, Brygada Kryzys, Dezerter), stan wojenny, kryzysową rzeczywistość lat 80. po zmierzch PRL i wielkie przemiany demokratyczne 1989 r. Film pokazuje, jak zmieniała się muzyka i obyczaje pod wpływem rzeczywistości i jak zmieniało się pokolenie wychowane na rocku lat 80.

Za Onet.pl

Przyznam na wstępie: film mi nie przypadł do gustu. Niżej wyjaśnię dlaczego?

(więcej…)

human fly

Odkąd poznałem Nouvelle Vague, jestem fanem tego projektu. Mam wszystkie płyty i słucham namiętnie. Dziś trafiłem przypadkiem na utwór Human Fly, który stanowił podkład muzyczny do niskobudżetowego horroru pod tym samym tytułem – oczywiście chodzi o oryginalne wykonanie Humun Fly przez zespół The Cramps. Oto stosowana ilustracja z horroru,

(więcej…)