head.log

dla wszystkich, lecz nie dla każdego | Krzysztof Kudłacik

projekt Julie, zdjęcia Darcy Padilla

Nie pamiętam jaką ścieżką do mnie dotarła linka do „Project Julie”  – rozbudowanego cyklu fotograficznej dokumentacji życia i losów Julie Baird. Autorką projektu jest fotografka Darcy Padilla. Padilla fotografowała Julie Baird przez osiemnaście lat, aż do śmierci Julie w 2010 roku na AIDS. Julie w tym okresie czasu tułała się po rozmaitych miejscach, urodziła kilkoro dzieci, cierpiała biedę, uzależnienie od narkotyków, została pozbawiona praw rodzicielskich itd.

W projekcie Darcy Padilla ujęło mnie szczere, pełne uczucia podejście fotografa do modela(li). Padilla udało się przy tym zachować dystans, pewien obiektywizm i sprawozdawczość. Padilla ani nie wpadła w łatwy sentymentalizm, ani nie dała się pokusie społecznego dydaktyzmu. Ona zwyczajnie i po ludzku – pomagała, jak mogła Julie i jej dzieciom. Wspierała ją w krytycznych momentach i była przy łożu śmierci Julie Baird. Dzięki jej zdjęciom Julie odzyskała kontakt z jej ojcem biologicznym oraz z synem, którego odebrano Julie gdy miał 14 miesięcy.

Jaki był cel tego dokumentu?

Padilla opisuje go następująco:

The purpose of the project is to take the disparate arguments about welfare, poverty, family rights, AIDS, drug and sexual abuse by looking at one person’s life, Julie.
My hopes for the project is not to just tell her story for us to understand but for
Rachael, Tommy, Jordan, Ryan, Zach, and Elyssa to hear, someday.
Julie’s story matters and should make a difference to us the viewer in our understanding of the fractured world that many poor people struggle to exist in.
As a friend said, „I realize this type of story plays out constantly in the world for
many, many families. The pieces slip away or no one cares to remember the details.
We see the summation of cause and effect in a homeless face on the street every day. It can be too complicated, uncomfortable and painful to ask why.”
I hope you can’t stop thinking about Julie’s story, I hope it makes you feel. I hope it makes you look at the world differently.

W mojej ocenie ten cel udaje się osiągnąć. Zapoznajcie się z wszystkimi materiałami ‚Julie Project’, a zrozumiecie, co mam na myśli. Te zdjęcia wywalają bebechy. Serio.

Pamiętajcie, aby czytać opisy fotografii – są nieodłączną częścią całości i podają unikalny kontekst. Pokazują postawy ludzi, których zdjęcia nie pokażą do końca.

Adres projektu: http://www.darcypadilla.com/thejulieproject/intro.html

Wybrane próbki zdjęć:

piętnuję dziurwy arrow-right
Next post

arrow-left bitwa o Anglię, ciekawe napisy końcowe
Previous post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *