WP-story
- By Krzysztof Kudłacik
- In varia
- With 11 komentarzy
- On 11 sty | '2006
CoSta opisał swoje boje z WordPressem – skusiło to mnie :)
On co prawda miał ambitniejszy cel, bo postanowił porównać dwa CMSy. A ja mam zadanie w pewnym sensie prostsze: wybrać nowy CMS do Camera-Obscura. Więc zaczałem testować. Obejrzałem na początek Pivota. Miał on dla mnie tę zaletę, że ładnie separował kontent od prezentacji – czyli mogłem sobie wymyślać dowolne makiety… To dla mnie kluczowa cecha dobrego CMSa.
Walka z Pivotem zajęła trochę czasu – wynik dość mierny. Przyczyna? Okazuje się, iż taka ważna funkcja jak postawienie w dole strony (pod treścią, wpisami) linków do 'poprzednich wpisów’ to jest duża sztuka w tym skrypcie! Trzeba robić własnoręcznie hack. To jest dziwne, że autorzy tak złożnego skryptu uznali i oficjalnie to przyznali, iż jest to dla nich rzecz drugorzedna… Najgorsze jest w Pivocie to: powiedzmy na stronie głównej masz 4 teksty i chcesz mieć link 'poprzednie wpisy’, który załaduje stronę z kolejnymi (chronologicznie) czterema wpisami.. itd. aż do najstarszego wpisu. Otóż w Pivocie musisz po napisaniu nowych czterach wpisów, każdorazowo robić specjalną nową stronę dla najstarszych czterech wpisów!
Porażka. Za przykładem CoSty wziąłem się za WordPressa.
Rzeczywiście – instalacja poszła gładko. Ale ja jestem dziwak i zachciało mi się spolonizować WP. Czyli: uzyskać polskojęzyczny interfejs plus kanoniczne kodowanie ISO-8859-2. I zaczęły się płotki. Odszukałem – choć nie było to proste – polskojęzyczne WIKI http://wiki.wordpress.org/?pagename=Polish. I jest to ponowna porażka.
Widzę całą długą listę polskich blogów z WP, a Wiki jest puste. Nie wierzę, że tylu ludzi nie ma własnych doświadczeń i porad, które mogliby przekazać innym… A może nie mają nic do powiedzenia?
Polskie kodowanie – ISO. Odszukałem – choć nie było to proste Codex z manualem. Postąpiłem wg wskazówek. Rzeczywiście pojawił się polski interfjs, ale deklaracja HEAD pozostała na UTF-8, choć pliterki w pliku pl_PL.mo są zakodowane po bożemu w ISO (autor: Jakub Kazecki, plik dla WordPress 2.0 RC1).
I co dalej?
W pliku template-functions-general jest funkcja z deklaracją kodową (wiersz 121) – podmieniłem na ISO-8859-2 – i bez efektu: http://born66.net/camera/
Jakieś tipsy?
Mikołaj
16 stycznia 2006 at 19:33 |
Uważam przekodowywanie WordPressa do izolatki za lekko bezsensowne. Blog to blog, nigdy nie wiadomo, co przyjdzie nam komentować. W tym wypadku nadmiarowość UTF jest właściwie znikoma, a wygoda korzystania olbrzymia.
Jeszcze nie sprawdzałem plików wersji 2.0, ale moja polonizacja WordPressa będzie najprawdopodobniej zgodna z UTF-8.