head.log

dla wszystkich, lecz nie dla każdego | Krzysztof Kudłacik

z czym kojarzy się votum?

Właśnie ostatnio odkryłem, że w budynku, gdzie stołuję się w dni robocze są biura firmy zajmującej się odzyskiwaniem odszkodowań dla ofiar wypadków. Fajny i jak mi się wydaje dochodowy biznes swoją ścieżką. Jednak zaskoczyła mnie nazwa firmy: Votum.

Ponieważ jak niektórzy ze znających mnie z reala wiedzą, że mam chorą wyobraźnię, to poszukałem w słowniku Kopalińskiego, co kryje się pod hasłem votum.

Okazuje się, iż votum ma dwa główne znaczenia. Pierwsze:

voto z (zawartego) ślubu (por. primo voto; secundo).
votum separatum łac., zdanie odrębne, opinia odmienna od poglądu większości, niezgodna z przyjętym wnioskiem, uchwałą itp.
Etym. – łac. voto ablat. od votum, zob. wotum.

No i fajnie, ale jak to się ma do firmy walczącej od odszkodowania i żyjącej z procentu od tych odszkodowań? Zdanie odrębne od poglądu większości? Chyba nie, bo przecież większość ludzi zdrowo myślących uważa, iż należy im się odszkodowanie o ile ulegli wypadkowi. Na siłę można iść tropem: że większość ubezpieczycieli uważa, iż odszkodowanie się nie należy (lub należy się w minimalnej wysokości) i wtedy nasza firma Votum występuje w obronie poszkodowanych.

Gdyby o to chodziło, to stoi za tym mocno pokrętna logika.

Drugie znaczenie słowa votum:

wotum (l.mn. wota) Kośc. rz.kat. przedmiot ofiarowany Kościołowi na skutek przyrzeczenia a. ślubowania, por. ex voto; (w. nieufności) uchwała parlamentu potępiająca działalność ministra a. rządu, powodująca zazw. ich ustąpienie; (w. zaufania) uchwała parlamentu wyrażająca poparcie (a. zaufanie do) polityki a. działalności premiera i jego gabinetu; analogiczna uchwała plenum związku w stosunku do ustępującego zarządu.
wotywa
, msza wotywna Kośc. rz.kat. msza odprawiona na specjalną intencję niezależnie od oficjum mszalnego przepisanego na dany dzień przez rubrycelę.
Etym. – łac. (missa) votiva '(msza) ślubowania’ r.ż. od votivus 'przyrzeczony; ślubowany’ z votum 'ślub; dar; życzenie’ z r.nij. od votus p.p. od vovēre 'ślubować; ofiarować’; por. dewocja; ex voto; voto.

Jasno widać, że to znaczenie zdecydowanie nie daje łatwego skojarzenia między nazwą firmy, a jej działalnością.

Reasumując: gdybym usłyszał nazwę firmy – Votum S.A. – bez dodatkowego opisu, to za diabła nie domyśliłbym się, czym ona się zajmuje.

Ot takie luźne refleksje na marginesie.

jesienno-zimowa deprecha arrow-right
Next post

arrow-left parytet: niezwykłe odkrycie szwedów
Previous post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *