head.log

dla wszystkich, lecz nie dla każdego | Krzysztof Kudłacik

helmut newton w TVP Kultura – Sumo

Ponieważ ścieżki i wyroki telewizji reżimowej są zaiste niezbadane, więc ośmielam się przypomnieć, iż TVP Kultura wyemitowała, emituje, itd. dokument autorstwa Juliana Benedikta Stars by Helmut Newton. TVP Kultura nadaje to jako Więcej niż fikcja: Gwiazdy Helmuta Newtona. Jak zwał, tak zwał… film jest świetnym wprowadzeniem do najpopularniejszej (akty) części twórczości niemieckiego fotografa mody. Film powstał kilka lat przed jego śmiercią w 2004r. i jest opowieścią o fotografie przez pryzmat bodaj najsłynniejszego albumu fotograficznego świata – Sumo.

Sumo nie miał nic wspólnego z japońskimi zapasami… no być może poza faktem, że jako wydawnictwo albumowe należał do najcięższej wagi – 30 kg, 50 na 70 cm, 464 stron, na nich 389 fotografii (w tym wiele wcześniej nie publikowanych)., księdze (bo przecież nie: książce) towarzyszy specjalnie zaprojektowany stolik autorstwa Filipa Starck’a.

Film pokazuje cześć procesu tworzenia albumu oraz przygotowywania wydania specjalnego, które miało zostać sprzedane na aukcji – miało zawierać autografy nie tylko Newtona, ale także modeli pozujących do zdjęć z albumu!  Modele i modelki wypowiadają się w dokumencie wspominając swoją pracę z fotografem. Między innymi są to wypowiedzi Claudii Schiffer, Sigourney Weaver, Jodie Foster, Roberta Evansa, Billy’ego Wildera, Marianne Faithfull, Davida Lyncha, Cindy Crawford.

Do tego sporo komentarzy żony Newtona – June:

June Newton, AP Photo/Markus Schreiber

June Newton, AP Photo/Markus Schreiber

Jeden spodobał mi się wyjątkowo. Luźno go przytoczę: ludzie doszukują się metafizyki lub ukrytych znaczeń w zdjęciach Helmuta, a jego tymczasem interesowało wyłącznie zrobienie dobrego zdjęcia.

10 tysięcy egzemplarzy pierwszego wydania SUMO, podpisanych przez artystę, rozeszło się w niedługim czasie po publikacji. Egzemplarz numer jeden, z autografem ponad 100 występujących w nim gwiazd, okazał się być najdroższą książką XX wieku: 6 kwietnia 2000 roku został sprzedany na aukcji w Berlinie za 430 tysięcy dolarów.

Za Fotoszop.pl

uwierz w grypę arrow-right
Next post

arrow-left Niedorzeczności Tuska
Previous post

  • erotyka fotografii | fotografia

    21 kwietnia 2010 at 15:33 | Odpowiedz

    […] Pokazać napięcie erotyczne można w fotografii na nieskończoną ilość sposobów. Do mojej wyobraźni bardzo przemawia poetyka pokazywania erotyzmu w wykonaniu Helmuta Newtona. […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *