Popełnienia na WWW (1)
- By Krzysztof Kudłacik
- In varia
- With One Comment
- On 30 wrz | '2001
Jak już napisałem, moja pierwsza witryna wykonana przeze mnie zlokalizowana była na KKI. Mój udział – w sensie tworzenia kodu HTML sprowadzał się wtedy do wprowadzania treści do szablonów przygotowanych przez kolegę. Jednak dość szybko nauczyłem się HTML’a i wykonałem samodzielnie stronę pod adresem http://friko5.onet.pl/bb/empiryk (stare, qltowe adresy). Rzecz jasna teraz już tam nic nie ma.
Nie opisując w szczegółach jakie strony i kiedy powstały za moim udziałem, wyliczę: http://www.psf.org.pl – Polska Sieć Filozoficzna & Pagina Philosophorum Polonorum, http://www.camera.art.pl – Camera-Obscura: autorskie recenzje filmowe, http://not-me.pl – jedna z pierwszych stron domowa.
Polska Sieć Filozoficzna & Pagina Philosophorum Polonorum: oto, jak kiedyś opisywałem ten serwis. „Kiedyś” – czyli wtedy, kiedy nie używałem do jego obsługi Nuke´a
To pierwszy chronologicznie serwis z którego jestem zadowolony. Oparłem do konsekwentnie o Server Side Include z użyciem PHP. Ponadto całość tych stron jest konsekwentnie formatowana CSS z założeniem, że nie można dopuścić do istotnych różnic w wyświetlaniu się stron w Netscape oraz w MS Explorerze. I ten cel został osiągnięty. Być może nie jest to kompletna realizacja projektu any browser – choć dołożyłem starań, aby w zasadzie każda przeglądarka – także tekstowa – mogła odczytać bez większych deformacji ten serwis.
Technicznie rzecz biorąc kod jest w PSF & PPP banalnie prosty i ma klarowną strukturę. Arkusz CSS zaś operuje minimalnymi środkami osiągając planowany efekt. Grafika jest w zasadzie nieobecna poza paroma wypełniaczami w postaci pustych *.gif´ów, czy ilustracjami, których uniknąć się nie da bez ograniczenia zawartości informacyjnej – czyli np. ilustracje okładek ekspresu „Principia” czy innych rekomendowanych książek. Makieta całości zachowuje sztywne formatowanie w pixelach. Dostosowana jest do ekranu o rozdzielczości 640×480. Ponieważ brak mi czasu, zaimplementowałem w serwisie o którym mowa. Struktura wewnętrzna PSF & PPP jest złożona – jest kilka równorzędnych stron rozprowadzających do niemal samodzielnych części – dodatkowo pierwsza strona całości ma pełnić funkcję „bramki” do nawet mocno zagłębionych sekcji.
Tę skomplikowaną strukturę musiałem zrównoważyć przejrzystą nawigacją. Ścieżka dostępu jest położona w doskonale widocznym miejscu, zaś łącza do głównych sekcji serwisu są udostępnione w dwóch miejscach – na górze jako selekt i w stopce w postaci standardowych łącz tekstowych. Pomimo silnego udziału CSS w formatowaniu, to nie wyłączyłem domyślnego koloru i podkreślenia łączy. Ma to sprzyjać orientacji we wzajemnej relacji dokumentów nawet osobom bez większego obycia w Internecie.
Tak było kiedyś. PSF jest jednak serwisem za dużym, aby obsługiwać go i zarządzać jego treścią „ręcznie”. Musiałem zdecydować się na Nuke´a. Od czerwca 2001r. Nuke jest CMS´em dla PSFu. Jestem świadom tego, że w wielu fragmentach kod HTML z Nuke´a jest bałaganiarski, a nawet błędny. W niektórych miejscach udało mi się to poprawić. Ale tylko w niektórych. Jednak teraz włożenie nowego wydania Principia do wersji on-line to tylko do dwóch dni pracy, a nie jak poprzednio ponad tydzień.
del.icjo.us
18 marca 2007 at 19:20 |
friko.onet.pl – też tam byłem – łza się w oku kręci.
Polubiłem Ciebie od pierwszego wejrzenia (na Twój blog), bo też jestem born66 ;-)