head.log

dla wszystkich, lecz nie dla każdego | Krzysztof Kudłacik

Fotografowie pracujący z modelkami, często oczekują, iż #modelka będzie miała doskonałą skórę i ciało. Bywa jednak, że rzeczywistość przynosi rozczarowanie. Niektóre modelki nie wiedzą, jak przygotować się do zdjęć, co może być naprawdę irytujące – w szczególności w post produkcji wymaga to wiele czasu na #retusz.
Jestem pewien, że każdy fotograf portretowy, mody lub #beauty miał do czynienia z modelką o niezadbanych brwiach, wysuszoną skórą, owłosioną skórą lub białymi śladami na opaleniźnie. Owszem, w ogólności takie „problemy” można skorygować w obróbce cyfrowej, ale wymaga to żmudnej pracy i mogą być łatwo rozwiązane przez samą modelkę przed sesją zdjęciową. Czasami sama modelka nie wie, że ten stan rzeczy może być przyczyną problemów. W szczególności dotyczy to modelek początkujących. Miałem modelki, które prosiły o usunięcie kłopotliwego owłosienia w #Photoshop, bo nie miały na to czasu przed zdjęciami. Naiwnie sądziły, że taka operacja zajmie mi ledwo parę minut.
Zmęczyło mnie takie retuszowanie, więc przygotowałem specjalną listę dla modelek, którą im wysyłam przed sesją, aby należycie się przygotowały. Zatem wiedzą, co zrobić, a czego unikać. Naturalnie nie rozwiąże to każdego problemu – niektórzy ludzie zwyczajnie nie przejmują się takimi sprawami – ale czasami zaoszczędzi czasu przy obróbce. Niezależnie, czy fotografujesz #beauty, modę czy #portrety, poniżej prezentuję listę pięciu punktów, o których informuję modelki, aby oszczędzić czas w post produkcji i uzyskać lepsze fotografie.

1 Zdrowa i gładka skóra

Cyfrowa obróbka skóry może zająć naprawdę wiele czasu. Czysta, gładka i zdrowa skóra robi znaczącą różnicę w czasie obróbki w Photoshopie. Modelka może wiele zrobić, aby mieć lepszą skórę.
Zaczyna się od ośmiu godzin snu w nocy. Brak snu może sprawić, że skóra będzie wyglądała źle i niezdrowo (ostre rysy, zmarszczki, wysuszenie skóry itd.). Nie wspominam nawet o tym, że modelka przed sesją udaje się imprezę i spożywa alkohol. Z pewnością na sesję przyjdzie z plamkami na skórze. Skoro o tym mowa, to zawsze problemem będzie trądzik. Należy modelkę zapytać, czy jej to dotyczy? Młode modelki często używają kremów, które wysuszają skórę i przez to późniejszy makijaż (twardym) pędzlem będzie się łuszczył. Prawdopodobnie nie uda się namówić modelki, aby zrezygnowała z takich kremów, ale w takim razie można zalecać stosowanie nawilżania, chociaż dwa razy dziennie w tygodniu poprzedzającym sesję. Należy także prosić modelkę, aby jeden lub dwa dni przed sesją używała peelingu lub żelu pod prysznic, aby oczyścić i złuszczyć skórę.
Jeżeli mieszkasz w słonecznym klimacie lub właśnie jest lato, nie zapomnij, aby zalecać modelce przezorność podczas opalania. Białe ślady na opaleniźnie są kłopotliwe w obróbce cyfrowej – szczególnie, gdy fotografuje się stroje kąpielowe lub bieliznę.
Ostatnią rzeczą, która będzie kosztowała sporo czasu podczas obróbki, to nierówności skóry związane ze zmarszczkami. Aby zminimalizować ten problem, należy poprosić makijażystkę, by używała wygładzaczy skóry. Pewnie nie wygładzi to do końca skóry modelki, ale z pewnością osłabi nierówności.

2 Gładkie usta

Wysuszone, spękane usta to z pewnością najbardziej uciążliwa sprawa w czasie obróbki. Bywa, że zwyczajnie nic z tym nie można zrobić. O ile mieszasz w chłodnym klimacie, z pewnością pracowałeś z modelką o spękanych ustach.
Poproś modelkę, żeby do ust stosowała pomadkę witaminizującą/nawilżającą – a także, aby o ile to możliwe, ograniczyła palenie papierosów.

3 Niekończąca się wojna z owłosieniem

Wiem, że owłosione ciało jest obecnie modne… Jednak jak dotąd nie spotkałem fotografii beauty lub modowej z pięknymi, młodymi modelkami z owłosioną twarzą!
Przypominaj modelce, iż usuwanie nieporządnego owłosienia zaoszczędzi bardzo dużo czasu w post produkcji. Zaznacz, że nie należy tego robić tuż przed sesją, bo na zdjęciach będą widoczne ślady depilacji. Włosy należy usunąć, co najmniej dwa dni przed sesją lub nawet wcześniej.
Korekcja brwi (woskowanie, zmiana kształtu) powinna byś wykonana jeden lub dwa dni przed sesją. Co prawda nie jest ona tak kłopotliwa podczas obróbki cyfrowej, ale zamiast siedzieć przy #Photoshop, lepiej spożytkować ten czas na fotografowanie.

4 Wypoczęte oczy

Zdrowo wyglądające oczy to w fotografii #beauty kluczowa sprawa. Jeżeli oczy będą się źle prezentowały, to sesja pójdzie na marne. Zdarzały się przypadki, gdy modelka przychodziła nietrzeźwa – oczywiście sesję odwoływano. Wtedy oczy są błyszczące i na białkach oczu pojawiają się żyłki. Mniej więcej to samo ma miejsce, gdy modelka jest niewyspana.
Wspominałem już o tym pisząc o skórze, ale właśnie dobry sen jest kluczowy. Modelka musi być zdrowa i w świetnej formie. A przy tym pozbywamy się kłopotu z podkrążonymi oczyma.
Jeśli na sesji będą wykonywane zbliżenia z detalami makijażu, nie wolno zapomnieć, aby modelka zdjęła szkła kontaktowe jeszcze przed makijażem. Zgoda – można to skorygować podczas obróbki w komputerze, ale – jak poprzednio – lepiej i szybciej załatwić sprawę zanim zaczną się zdjęcia.

5 Unikaj kłopotliwej odzieży

Można zapytać, co mają ubrania do sprawy właściwego przygotowania modelki do sesji? Czy kiedykolwiek fotografowałeś bieliznę lub rekwizyty buduarowe z modelką, która przyszła na sesję w ciasnych skarpetach i obcisłych spodniach? Jeżeli tak, to wiesz, co mam na myśli… W innym przypadku, domyślasz się zapewne, iż ciasne ubrania i bielizna zostawiają wyraźne odciski na ciele. Zatem przypomnij modelce o swobodnym ubiorze przed sesją. Takie ubranie będzie też wygodniejsze przy przebieraniu się z wykonanym już makijażem.

Znajdź dobrą metodę komunikacji z modelką

Sporo ustaleń z modelką, prawda? Uczciwie mówiąc, nie daję każdego z tych zaleceń zawsze i w każdym przypadku, o ile to nie jest sesja komercyjna, żurnalowa. Ogólnie rzecz biorąc podaję tylko niektóre zalecenia odnośnie tych aspektów, które uważam za najbardziej uciążliwe – zadbane brwi, wysuszone usta, stan skóry. A jeśli trafi do mojego studia modelka z jakimś innym spośród wymienionych problemów, wyjaśniam jej, co należy zrobić, aby lepiej się przygotować na następną sesję. Niektóre zignorują moje porady, inne będę wdzięczne za wskazówki. Jeśli modelka będzie w dobrym stanie i zdrowiu, przyczyni się to walnie do dobrego efektu końcowego sesji – w szczególności, gdy sesja odsłania wiele ciała.
Przekazując te sprawy modelce, oczywiście należy zachować delikatność. Spotkałem modelki, które czuły się dotknięte uwagami, iż powinny woskować nogi – nawet przed sesjami bielizny lub strojów kąpielowych. Niektórzy fotografowie wprowadzają odpowiednie zapisy w umowę z modelką, inni umieszczają artykuł na blogu i wysyłają link do niego modelce przed sesją itd. Oczywiście można też spotkać się z modelką dwa tygodnie przed sesją i opowiedzieć o tym wszystkim. Najlepiej, gdy w czasie takiej rozmowy wyjaśni się szczerze powody, jakie mamy do takiego stawiania sprawy. Modelka zwyczajnie może nie wiedzieć, że w tym rodzaju fotografii zbędne owłosienie będzie się rzucać w oczy lub, iż sucha skóra może być kłopotliwa dla makijażystki.
Właściwa komunikacja przed sesją jest kluczem do jej sukcesu. Jednak należy ten proces zacząć znacznie przed dniem zdjęciowym. Omówienie z modelką powyższych punktów pokaże, że ma do czynienia z profesjonalistą znającym swój fach i zamierzającym podkreślić to, co najlepsze w modelce.

Autor: Quentin Décaillet; Źródło: https://fstoppers.com

Artykuł jest moim przekładem tekstu z https://fstoppers.com wykonany za zgodą autora wyłącznie na potrzeby mojego bloga.

Quentin Décaillet is a photographer and retoucher based in Switzerland specializing in creative beauty and wedding photography. quentindecaillet.com

Above translation from English is done with kind permission of the author, only for purposes of my blog. Source website: fstoppers.com

#sesja #moda #modeling #tips #porady #retusz

nienawidzę fotoszopowych kadrów arrow-right
Next post

arrow-left samotnik
Previous post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *