head.log

dla wszystkich, lecz nie dla każdego | Krzysztof Kudłacik

Naziemna telewizja cyfrowa: mam pomysł na biznes!

Ponieważ w tym miesiącu w moim regionie zostanie wyłączony analogowy sygnał telewizyjny i zastąpi go naziemna telewizja cyfrowa, na prośbę moich rodziców (roczniki: 1939 i 1942) nabyłem dekoder. Konkretnie jest to standardowy dekoder T-HD 1000 z Cyfrowego Polsatu.

hd1000

Kupiłem go ze względów lojalnościowych i technicznych – produkt polski, z serwisem krajowym. I bardzo szybko okazało się, że rodzice z racji zaawansowanego wieku mają problem z obsługą. Tak wpadłem na pomysł na biznes, który wam poniżej sprzedaję!

Oto podstawowy problem moich rodziców, to obsługa pilota – małego, standardowego pilota używanego w zestawach Polsatu. Ten pilot oraz jego klawisze funkcyjne są zwyczajnie za małe. To samo dotyczy napisów z opisem danego klawisza. Zatem rodzice nie tyle muszą poznać działanie poszczególnych funkcji, ale przede wszystkim – muszą mieć pod ręką okulary. Podobnie rozkład i wielkość klawiszy jest nieodpowiedni – przyciski są malutkie i często umieszczone ciasno obok siebie: łatwo nacisnąć nieprawidłowy klawisz lub nacisnąć przypadkowo dwa różne klawisze.

I dlatego pomysł jest bardzo prosty – mam wrażenie, iż chyba na razie nikt na to nie wpadł: piloty dla seniorów!

Tak! Identycznie, jak od pewnego czasu na rynku telefonów komórkowych istnieje oferta z telefonami dla seniorów.

telefon Emporia
telefon EmporiaESSENCE

Aż dziw bierze, że jak dotąd chyba nie ma podobnego rozwiązania w segmencie pilotów RTV. Pilot dla seniora powinien być poręczny, dość duży, z wyeksponowanymi kluczowymi, najczęściej używanymi klawiszami – głośność, zmiana kanału, wyciszenie, włączenie/wyłączenie. Cała reszta jest zupełnie nie istotna. Klawisze powinny być duże, odpowiednio odsunięte od siebie, najlepiej z lekkim podświetleniem.

Drodzy producenci: macie coś podobnego do zaoferowania? Jeśli nie, to jest nisza na rynku – można zgarnąć kawałek tortu.

jak kadrować i jak nie kadrować człowieka arrow-right
Next post

arrow-left Eric Antoine. Poezja ambrotypów.
Previous post

  • Fan

    1 marca 2013 at 20:28 | Odpowiedz

    Hej! Muszę Cię zmartwić, są już takie :( Choćby http://allegro.pl/duzy-pilot-uniwersalny-wielofunkcyjny-do-tv-i3037366639.html

  • Krzysztof Kudłacik

    2 marca 2013 at 22:31 | Odpowiedz

    Hej! Muszę Cię zmartwić, są już takie :(

    Zupełnie mnie nie zmartwiłeś, bo przecież nie zamierzałem otwierać takiego biznesu, a tylko wskazać produkt. Pilot wygląda całkiem fajnie – jednak nie mam zaufania do pilotów uniwersalnych (jak pisałem w notatce). Stąd pytanier: czy wiadomo, że ten konkretny pilot działa z tunerem cyfrowego polsatu?

    • Ricardo

      31 marca 2013 at 2:44 | Odpowiedz

      Rozumiem, że nie rekomenduje Pan tego sprzętu ze względu na jego ogozaicnrną czasowo użyteczność. Faktem jest, że coś, co jest reklamowane jako dekoder HD, powinno mieć też możliwość dekodowania najlepszego standardu fonii. Ale pf3ki co, obydwie te funkcjonalności, czyli HD i Dolby Digital Plus, są odbiorcom naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce do niczego nie potrzebne. Moim zdaniem pierwsze programy HD z fonią E-AC-3 pojawią w polskiej NTC dopiero za jakieś 3-4 lata (obym się mylił), a to wystarczający czas na wymianę dekodera za 179 zł. Ale w najbliższym czasie przygotuję przegląd dostępnych na rynku dekoderf3w DVB-T pod kątem ich zdolności rf3wnież do dekodowania E-AC-3. Dziękuję za cenne uwagi.

  • zorro

    4 marca 2013 at 9:36 | Odpowiedz

    A czy nie lepiej byłoby kupić dla rodziców nowy elegancki telewizor HD ? Przekątna 40 cali i czuliby się jak w kinie, a jakość obrazu bezcenna.

  • Krzysztof Kudłacik

    4 marca 2013 at 9:54 | Odpowiedz

    Proponowałem im to parę razy – niestety siła przywiązania do znanego i oswojonego sprzętu okazała się silniejsza.

  • Marek

    13 marca 2013 at 22:39 | Odpowiedz

    Cyfrowy Polsat to oszuści!
    Ich typowy schemat działania: naciągnąć na umowę abonamentową wciskając g**no warty sprzęt, który szybko przestaje działać. Ale to, że nie działa nie uprawnia klienta do niepłacenia abonamentu; musi opłacać regularnie, nawet jak sygnału brakuje przez kilka miesięcy. I w takiej sytuacji nie można też umowy wypowiedzieć, mimo że Cyfrowy Polsat się z niej wywiązuje. Reklamacji nie da się złożyć, bo infolinia wiecznie zajęta, a reklamacje wysyłane zwykłymi listami giną. A później nasyłają firmę windykacyjną PRESCO naliczającą niebotyczne odsetki, niezgodne z Polskim prawem (aby to ominąć PRESCO jest zarejestrowane bodajże w Portugalii).
    Zostają tylko listy polecone za potwierdzeniem odbioru i dobry adwokat.

    Nie dajcie się naciągnąć Polszmatowi!!!

  • Krzysztof Kudłacik

    14 marca 2013 at 11:09 | Odpowiedz

    Jak się domyślam, opisujesz własne doświadczenia. Współczuję. Co do moich doświadczeń z Polsatem Cyfrowym, to są wystarczająco dobre. Nie ma problemu z sygnałem. Nie ma większych problemów z dekoderem – mam jakiś najprostszy dekoder HD. Jak na razie jest jeden feler – otóż jakiś czas temu Polsat zaktualizował firmware do dekodera i od tego momentu raz na jakiś czas dekoder się wiesza. Wtedy trzeba wykonać hard reset – włączenie/wyłącznie z zasilania i urządzenie już działa.
    Sugeruję ci lekturę mojego blogowego wpisu: http://born66.net/?p=432

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *