head.log

dla wszystkich, lecz nie dla każdego | Krzysztof Kudłacik

czy ktoś zażywał kombo VHS+DVD/divix/etc.

Właśnie zaczyna się starczy okres w życiu mojego magnetowidu SANYO – kończy 16 roczek. Działał wyśmienicie – dopiero teraz drugi raz w swojej karierze odwiedzi serwis (ma kłopoty z przyjmowaniem kaset). Jednak i tak dojrzewa we mnie decyzja o porzuceniu tego sprzętu. Myślę o zamianie tegoż na jakiegoś kombajna z obsługą VHS i DVD plus twardy dysk. Czyli coś, co z jednej strony pozwoli nadal cieszyć się dość obszerną kolekcją taśm z filmami, pozwoli konwertować te filmy na DVD (raczej divix – choć nie
koniecznie), a przy tym da możliwość nagrywania programów z TV na dyski.

Pytanie do was: czy ktoś miał doświadczenia z takimi jak powyższa operacjami? Jakieś sugestie? Lineczki?

Głosując na PiS głosujesz na Samoobronę arrow-right
Next post

arrow-left nowe fotki: katedra na Kazimierzu
Previous post

  • salvadhor

    17 lipca 2006 at 19:11 | Odpowiedz

    Zasadniczo, pytanie nie powinno brzmieć czy jest, tylko 'ile jestem w stanie na to wydać’.

    Z doświadczenia powiem tak – zestaw kombo, wsio w jednym niekoniecznie zawsze jest dobrym rozwiązaniem – cenowym czasem też. Dlaczego ? 20% ceny to podatek od bajeru i funkcjonalności ( wsio w jednym ).
    Nie wiem, czy nie lepiej byłoby na twoim miejscu zakupić odtwarzacza vhs, do tego dvd recorder z dyskiem.

    Np. zestaw magnetowid dvd + magnetowid vhs, kupisz za 1000 – 1400 zł ( np. z tej list : http://www.max24.pl/sklep/?… )

    A już bardziej zaawansowany recored : http://hometheater.about.co
    , o ile uda się go znaleźć w sklepach w Polsce, to jakieś 999 dolarów. Różnica w cenie spora, a funkcjonalność podobna.

    Druga sprawa kształtująca sprawę, to producenci sprzętu. Z tym jest różnie i dziwnie w obecnych czasach. WIELCY tną koszty ( Sony, Philips, itp ) i większość sprzętu jest składanego w Chinach, czasem sprzęt złożony w Korei jest lepszy itp itd. Kwestia gustu i opinii ( polecam forum http://www.audiostereo.pl/o… )

    Dużo zależy czy masz zacięcie audofilskie, itp itd.

    Pocieszę cię, to początek tematu – ja sprzęt audio do swoich potrzeb i na swoją kieszeń szukałem przez trzy miesiące :) ( opinie, testy, porównania, itp itd ).

  • empiryk

    19 lipca 2006 at 8:59 | Odpowiedz

    Myślę, że mogę wydać do 1,5 k pln – w systemie ratalnym oczywizda. Wg mojej oceny to wystarczy.
    Sprawę moich oczekiwań audiofilskich pozostawiam na boku – do muzyki mam dużą wieżę – DVD nie ma tu swojej roli.
    Od DVD mam inne oczekiwania: chodzi o konwersję moich taśm VHS na płyty. Z tego, co widziałem na płytach czołowych tych urządzeń :) , to niektóre z nich mają spore możliwości konwersji np. do divix/VCD/DVD. Ale:
    a. nie wyobrażam sobie jak wygląda tam nagrywanie w trybie Long Play … (doytyczy tylko nagrania na HDD, czy też na płytę?)
    b. ile materiału i jakiej jakości można nagrać na HDD np. 80 GB?
    etc.

  • salvadhor

    20 lipca 2006 at 11:10 | Odpowiedz

    Long Play to chyba tylko patent przy sprzęcie VHS – polega to na tym, że taśma wolniej się przesuwa, co fizycznie pozwala zapisywać dłuży materiał ( ze stratą jakości ).

    Przy nagrywaniu na DVD/HDD nie ma czegoś takiego jak regulowana prędkość zapisu na nośniku. Tutaj wszystko przelicza się wg. czasu trwania ( filmu, programu itp ), objętośći nośnika ( 4.7 GB DVD, lub 8.4 DVD Dual Layer, czy też pojemność dysku ) i ew. modyfikuje się jakość obrazu ( mniejsza jakość – więcej się w tej samej jednostce objętości zmieści ).

    To teoria. A w praktyce ?
    Na płytce DVD zapisze się około 80 min. materiału z dźwiękiem – w najlepszej jakości. Można nieco spuścić z tonu i dźwięk mieć słabszej jakości, lub obraz, i wtedy zmieści się więcej.

    Na dysku – w nagrywarkach zwykle występuje kilka trybów zapisu – od najlepszej jakości, stopniowo, przez nieco gorsze. Dlatego ilość materiału jaki można zapisać na np. 160 GB dysku to od 34 godzin do 300/400 godzin. ( dlaczego najlepsza jakość to 34 godziny ? 160/34 = 4.7, czyli jakaś jedna płyta DVD na godzinę – więc jakość wyższy, niż to co standardwo jest przyjętę dla formatu DVD )

  • empiryk

    20 lipca 2006 at 14:16 | Odpowiedz

    :) ja wiem, na czym polega long play dla VHS, bo to moje Sanyo ma tę funkcję i standardowo z niej korzystam.
    Dzięki za wyjaśninie dotyczące pojemności dysku.
    Zakładam, że nagrywarka ma menu ekranowe poprzez telewizor i można wtedy wybierać jakość nagrania na … na co właśnie? Chyba nagrania na płytę?
    Dalej: jak długo trwa nagrywanie z HDD na DVD? I czy może to być realizowane bez zajmowania ekranu TV?

  • salvadhor

    22 lipca 2006 at 12:06 | Odpowiedz

    Co do zgrywania z hdd na dvd to mogę już jedynie teoretyzować, że odbywa się to podobnie jak w komputerze – tzn. wybierasz materiał, określasz jakość, zapuszczasz nagrywanie … A tv przełączasz sobie na jakiś inny program – nie jest potrzebny do tego, bo sprzęt nie nagrywa sygnału przez jego pośrednictwo.

    Co do prędkości zapisu – zależy od prędkości nagrywarki zamontowanej w sprzęcie – obecnie to chyba standardem są napędy x16 , cała płyta DVD powinna się wypalić w 8 – 12 min. ( +- ).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *