head.log

dla wszystkich, lecz nie dla każdego | Krzysztof Kudłacik

chcę referendum w sprawie wieku emerytalnego

Jakoś czuję, że obok afery ACTA obok przemyka nam trochę niepostrzeżenie sprawa o wiele ważniejsza: planowane podwyższenie wieku emerytalnego promowane przez Platformę Obywatelską z premierem Tuskiem na czele.

Jako obywatel płacący podatki, domagam się referendum w tej sprawie!

Stanowczo i jednoznacznie odmawiam politykom samodzielnego prawa decydowania w tej sprawie! Sprawa jest zbyt ważna, aby oni decydowali za mnie w tej sprawie. Jak często widzieli oni oferty pracy dla np. 65 letniego mężczyzny? Jak będzie panowała na klasą nastolatków 65 letnia nauczycielka?

Podniesienie wieku emerytalnego to tylko przykrywka dla nieudolności naszego państwa. Zamiast zaoferować nam, obywatelom skuteczną politykę prorodzinną, zwyczajnie chce się wymusić wydłużenie okresu pracy. Bo to prostsze i łatwiejsze. Politycy PO nie widzą związku między alarmistycznymi doniesieniami demografów o malejącej dzietności Polaków, a swoimi działaniami – tu: polityką wspierania rodziny – takiej polityki nie ma. Dlaczego zamiast wydłużania wieku emerytalnego nie oferuje się aktywnej polityki tworzenia nowych miejsc pracy! Zamiast tego obciąża się koszt pracy nowymi, wyższymi podatkami. Dlaczego nikt z rządzącej koalicji nie chce się zająć młodymi studentami, którzy nie mają pracy po studiach?

Jednak szansa na referendum jest niska. Przyczyna jest oczywista: mogłaby się w w nim okazać, iż obywatele są innego zdania niż politycy będący u władzy.

ps.#1

Nie mogłem się powstrzymać, żeby w kontekście braku polityki prorodzinnej w Polsce nie wspomnieć, że właśnie rząd Tuska podniósł VAT na ubranka dla małych dzieci z 8 do 23%, por. http://u.42.pl/2HS6 – a tutaj sejmowa większość Platformy podtrzymała podniesienie VAT http://u.42.pl/2HW7

Użyteczne linki: co proponują partie w sprawie wieku emerytalnego za Dziennik Gazeta Prawna http://u.42.pl/2HSw

Wywiad z ministrem pracy Władysławem Kosiniak-Kamysz w wyborcza.biz: http://u.42.pl/2HUc

ps.#2

Dzietność w Polsce obecnie wynosi 1,38 – to bardzo mało. Aby mieć pełną zastępowalność pokoleń musi wynosić 2 – czyli dwoje dzieci w rodzinie: bez tego wzrasta ilość ludzi starszych, których musi wspierać coraz mniejsza ilość młodych.

ps.#3

Wracając do polityki antyrodzinnej rządu Tuska – rząd Platformy chce zmienić zasady przyznawania tzw. becikowego: dotąd było udzielane bez względu na zarobki rodziców, nowe zasady mają je uzależniać od przychodów na członka rodziny. W praktyce oznacza to faworyzowanie rodzin z jednym dzieckiem. Warto o tym pamiętać. Oczywiście samo becikowe nie decyduje o dzietności – jednak to jest doskonała ilustracja kierunku działań rządu PO. por. Gazeta Prawna: http://u.42.pl/2HXw

ps.#4

Rzekomo istnieje już scenariusz, czym odwrócić uwagę społeczeństwa od planowanej reformy emerytalnej: w marcu należy spodziewać się odgrzania starych kotletów w postaci ustaw o in vitro oraz tzw. związkach partnerskich, za onet.pl http://u.42.pl/2HYq

ps.#5

Rząd Tuska zakończył miesięczny okres rzekomych konsultacji społecznych wieku emerytalnego i już od tygodnia mamy nowy temat, który ma przykryć sprawę o której mowa – likwidację funduszu kościelnego. W zasadzie jest to zgodne ze scenariuszem przedstawionym powyżej w #4, ale treść jest trochę inna – mamy atak na Kościół.

obraza uczuć religijnych: tekst ks. Andrzeja Draguły arrow-right
Next post

arrow-left obyczaje polityczne Francji
Previous post

 • waltharius

  8 lutego 2012 at 15:04 |

  Jednak szansa na referendum jest niska. Przyczyna jest oczywista: mogłaby się w w nim okazać, iż obywatele są innego zdania niż politycy będący u władzy.

  A wtedy zaszło by poważne mniemanie, że może demokracja to coś więcej niż tylko dzień wyborów i poprzedzająca go hucpa przedwyborcza :D

  Jestem całkowicie za referendum w sprawie późniejszych emerytur.

 • empiryk

  8 lutego 2012 at 15:47 |

  A wtedy zaszło by poważne mniemanie, że może demokracja to coś więcej niż tylko dzień wyborów i poprzedzająca go hucpa przedwyborcza

  Otóż to!

 • wik

  9 lutego 2012 at 0:31 |

  Jestem całkowicie za referendum w tej i 50 innych sprawach.
  Więc dopisz mnie Krzysiu do listy :-)

 • zorro

  14 lutego 2012 at 11:43 |

  Nieudolność w rządzeniu naszym państwem przez PO jest przerażająca. Zamiast uszczelnić obowiązujący system emerytalno-rentowy sięga się po najprostsze rozwiązania : po prostu podnosi się wiek emerytalny kompletnie nie zdając sobie sprawy z jego konsekwencji. Ciekawe, czy ktoś wyobraża sobie 67-letniego nauczyciela wf fikającego koziołki lub policjanta ścigającego nastoletniego złodziejaszka ? Samo podniesienie wieku emerytalnego nic nie da. Nie zasypie to potężnej dziury w FUS. Przecież najczęściej 65-67-letni pracownik większość roku będzie spędzał na leczeniu, więc i tak państwo będzie musiało na niego łożyć, więc jaka korzyść będzie z podniesienia wieku emerytalnego ? Czy ktoś z rządzących choć chwilkę nad tym się zastanowił ? Słusznie, trzeba wpierw pomyśleć nad wzrostem demograficznym, trzeba stworzyć przyjazną politykę prorodzinną. Jak dla mnie pierwszym krokiem byłoby przy corocznych rozliczeniach podatkowych branie pod uwagę całej rodziny, włącznie z dziećmi.

 • krzysztof

  14 lutego 2012 at 11:54 |

  Skupmy się na faktach: dziura roczna w FUS to 40 mld plus 15 mld KRUS plus 15 mld emerytury mundurowe. Widać z tego, że zamiast wziąć byka za rogi obcinając dwa ostatnie źródła problemów wybiera się łatwiejszą ścieżkę, bo konfrontacja z PSLem plus „mundurowymi” jak na razie się nie powiodła.

  • zorro

   14 lutego 2012 at 13:50 |

   Janusz Korwin Mikke zawsze twierdził, że coś takiego jak ZUS, KRUS czy NFZ nie powinno istnieć. Pieniądze, które wywalane są do tych instytucji powinny w całości trafiać do naszych portfeli. To by już wystarczyło, abym odłożył sobie jakiś grosz na godziwą emeryturę. Poza tym o emerytów powinny zadbać ich dzieci, więc siłą rzeczy tych dzieci powinno być sporo.