head.log

dla wszystkich, lecz nie dla każdego | Krzysztof Kudłacik

szanse energetyczne Polski

Od dość dawna przyglądam się szczególnie uważnie tematowi. A na dziś cytat z wywiadu Witalija Kriukow, głównego analityka rynku ropy i gazu firmy IFD Kapital w Moskwie:

Polska ma największe zasoby gazu łupkowego w Europie. Będziemy drugą Ameryką?

Pełnej niezależności od rosyjskiego gazu Polska nie uzyska, ale ma szanse na 25 proc. z własnych źródeł. Różnica polega na tym, że amerykańskie złoża są dużo łatwiej dostępne niż polskie, a więc polskie wydobycie będzie nawet kilka razy droższe. Także przez ostatnie dziesięć lat w Stanach rozwinęła się bardzo silnie strefa usług dla producentów gazu łupkowego. W Polsce ona nie istnieje. Dlatego dla dalszego rozwoju tego wydobycia kluczowe będą decyzje władz polskich. Zachęty dla inwestorów, ulgi podatkowe i przyzwolenie społeczne. Tylko to przekona dużych graczy do inwestowania w Polsce.(…)

Co jest w takim razie szansą Polski, Europy na energetyczną niezależność?

Jest nią węgiel. Wszystkie analizy pokazują, że to węgiel jest w ostatnim czasie najbardziej dochodowym surowcem energetycznym. Technologie poszły do przodu i węgiel wcale nie oznacza zatruwania środowiska. Rośnie jego zużycie, np. w Niemczech. Ameryka eksportuje coraz więcej węgla. Polska też nie powinna się od węgla odwracać. Macie go dużo, i do tego dobrej jakości. Macie też ogromne doświadczenie w wydobyciu, nowoczesne górnictwo, dobrych fachowców. To jest wasza szansa na niezależność energetyczną.

Cytat za Rzeczpospolitą: http://u.42.pl/2IVx

złoto Amber Gold: równi i równiejsi arrow-right
Next post

arrow-left uliczne zdjęcia, cz.1
Previous post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.